میز پیشخوان | میز پذیرش

میز پیشخوان | میز پذیرش

یکی از اقلام مبلمان اداری برای ادارات میز پیشخوان می باشد. با توجه به کاربری های مختلف این میز اداری طرح های مختلفی با قد و ارتفاع مختلف برای این میز در نظر گرفته می شود. ما در ادامه سعی داریم برخی از انواع این میز اداری مورد استفاده برای کاربری های اداری را شرح دهیم.

میز پیشخوان بانک

یکی از اقلام مبلمان اداری که برای تمامی بانک ها و پست بانک ها مورد نیاز می باشد، میز پذیرش اداری یا همان میز کانتر است. میز کانتر فضای این مکان ها را منحصر به فرد می کند. همچنین برای ارتباط با ارباب رجوع و قسمت پذیرش ضروری می باشد. کانتر مستطیل شکل بوده و حالتی کشیده دارد. در برخی موارد ممکن است آن را هلالی نیز طراحی کنند. ارتفاع میز کانتر باید به صورتی باشد که ارباب رجوع روی صندلی بانک به حالت نشسته. به آسانی مقابل کانتر کارهای بانکی خود را انجام دهد. همچنین با کارمند روبروی خود ارتباط برقرار نماید. از این رو در اغلب موارد، ارتفاع مناسب میز کانتر 75 سانتی متر در نظر گرفته می شود. این ارتفاع باعث می شود مراجعه کننده به راحتی فرد روبروی خود را ببیند.

البته باید به این موضوع توجه کرد که در برخی مجموعه ها، سیاست کاری این می باشد. که افراد به صورت ایستاده موارد بانکی را انجام دهند تا سرعت بیشتری به این امور بخشیده شود.

میز پیشخوان نمایشگاهی

در نمایشگاه ها، مقابل هر غرفه به میزی نیاز داریم که پاسخگوی مشتریان و مراجعه کنندگان باشد. این میزها قابلیت جابجایی آسانی دارند. همچنین شکل بهتری در دکوراسیون غرفه ها ایجاد کنند. در فضای کوچک غرفه های نمایشگاهی وجود میزی که هم کمک می کند افراد با نظم از پشت آن با پرسنل شرکت ارتباط برقرار کنند و هم پرسنل بر روی آن ابزار و وسایل مورد نیاز خود را بچینند، یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

میز پیشخوان اداری برای شرکت ها

از میز کانتر به همان صورتی که در بانک ها و پست بانک ها استفاده می شود. می توان در شرکت های تجاری بزرگ نیز استفاده نمود. در شرکت هایی که ورود مراجعه کنندگان، مشتریان و همکاران تجاری زیاد است، یک بخش مجزا جهت پذیرش در نظر گرفته می شود. در این بخش ساعات پذیرش، تعیین وقت ملاقات ها، نگهداری برخی پرونده ها و اسناد و … صورت می گیرند. میز کانتر در این مکان ها به زیبایی و سهولت پیشبرد امور کمک قابل توجهی می کند.

میز پذیرش مطب | میز کانتری منشی

این دیوار تنها امکان رسیدگی به امور بیماران در پشت این دیوارها وجود داشت. اما مکان مناسبی برای نگهداری مدارک، اسناد، سیستم رایانه و پرونده ها نبود. از این رو احتمال سرقت این اسناد در صورت غفلت پرسنل وجود داشت. اما امروزه در کلینیک ها با ساختمان های مدرن تر، از میز کانتری منشی استفاده می گردد که این مشکل را به طور کامل برطرف نموده اند.

میز کانتر اطلاعات | میز نگهبان | میز پذیرش اطلاعات

در لابی شرکت های بزرگ و یا سالن های انتظار فرودگاه ها، کانتر های اطلاعاتی با ارتفاع 120 سانتی وجود دارد. این کانترهای اطلاعاتی برای ارباب رجوع و ارتفاع 75 سانتی برای کارمند اطلاعات استفاده می شود. معمولا به صورتی طراحی می شوند که دو نفر پشت آن قرار گیرند. همچنین باید در مقابل این افراد جای مناسبی برای صفحه مانیتور و کامپیتور تعبیه شده باشد.

اهمیت و مزایای استفاده از میز پذیرش

ایجاد نظم اداری با استفاده از کانترها در بانک

کانتر به بانک، پست و .. نظم داده و جلوه این مکان ها را با دیگر فضاهای اداری متمایز می سازند. این میز ها به دو قسمت تقسیم می شوند. در یک طرف آن پرسنل سازمان مربوطه قرار می گیرند. کانتر تنها مخصوص آن دسته از کارمندانی است که باید با ارباب رجوع ارتباط مستقیم برقرار نمایند.

به این صورت که صفحه رایانه کارمندان قابل رویت نبوده و مراجعه کنندگان نمی توانند در کار آن ها دخالت کنند. در نتیجه بی نظمی و شلوغی در محل به وجود نخواهد آمد.

کاربرد میز پذیرش , کانتر

میزهای کانتر اداری علاوه بر بانک ها و پست بانک ها که بیشترین استفاده کننده این نوع میز می باشند، در سایر سازمان ها از جمله کلینیک ها و مراکز پزشکی، نمایشگاه ها، دفاتر آژانس هواپیمایی و گردشگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی استاندارد میز پذیرش

میز کانتر اداری، ابعاد، طرح ها و رنگ های متفاوتی دارد. اما در کل شکل اصلی آن در بیشتر ارگان ها به یک صورت می باشد. در اصل میز کانتر یک میز مستطیل شکل است که طول بلندی دارد و تمامی قسمت پذیرش را می پوشاند. معمولا در ساخت کانتر ها از ام دی اف استفاده می شود. در برخی طرح ها بالای میز کانتر از شیشه نیز استفاده می گردد. این میز ها در سمت پرسنل به صورت دو طبقه ساخته می شوند تا به راحتی وسایل مورد نیاز جهت رسیدگی به امور مراجعه کنندگان و ابزار شخصی کارکنان روی آن جای گیرد.

با توجه به سفارش مشتری می توان تغییراتی در طرح این میز ها به وجود آورد. به عنوان مثال برای نگهداری بهتر اسناد و مدارک می توان قسمت زیرین میز را قفسه بندی نمود و نظم بیشتری ایجاد کرد.

ابعاد استاندارد میز پیشخوان بانک

ابعاد استاندارد میز پیشخوان برای بانک ها اغلب دارای دو ارتفاع 120 و 75 سانتی متری می باشد. میز پیشخوان 75 سانتی به کانتر فیس تو فیس (چهره به چهره) نیز شناخته می شود. در صورتی که این عمل در کانتر های ایستاده منجر می شد در تمام مدت فرد به طور ایستاده به امور خود رسیدگی کند که چون کارمند روبرو به حالت نشسته بود، ارتباط مناسب و دوستانه ای بین افراد برقرار نمی شد.

مقالات و محصولات مرتبط